Cechy stali nierdzewnej

Stal nierdzewna to stal mające mniej aniżeli 1,2% węgla i co najmniej 10,5% chromu oraz inne pierwiastki stopowe. Materiał ów wykazuje ogromną odporność na korozję, dzięki cienkiej warstwie tlenków chromu powstającego na jego powierzchni. Warstwa tego typu ma umiejętności samoczynnego odbudowywania się. Można ją dowolnie scalać z odmiennymi artykułami, takimi jak: szkło, drzewo, kamień i tym podobne.

Stal nierdzewna wytrzymała jest na korozję ze strony różnych faktorów atmosferycznych, rozcieńczonych kwasów oraz roztworów alkalicznych. Chodzi tu między innymi o korozje gazowe a także korozje w cieczach. Nierdzewność stali uzyskuje się przez wprowadzenie do stali adekwatnych elementów, czy też jak kto woli – elementów stopowych. Stal nierdzewna pozostała odkryta we Francji w XIX wieku. Znaleziono wówczas, że mieszanka żelaza i chromu wyraźnie i skutecznie chroni stal przed działaniem wszystkich, kwaśnych substancji. Kategoria „stal nierdzewna” została wykorzystywana po raz 1-wszy poprzez angielskiego inżyniera H. Brearley′a. Uczony pracował dla przemysłu zbrojeniowego w laboratoriach Brown Firth w Sheffield. W 1913 roku użył on nazwy stal nierdzewna wobec swojego wynalazku – mieszanki żelaza, węgla plus chromu. Powinniśmy równocześnie mówić, iż Brearley poddał swój wytwór działaniom octu oraz soku z cytryny i odkrył, że jego stal nie rdzewieje.

Stal nierdzewna na początku swojego istnienia używana była jeno do wyrobu sztućców, dopiero potem zaczęto ją użytkować na obszerną skalę, także na meble nierdzewne (np. stół gastronomiczny) i sprzęty elektroniczne. Jak sama kategoria ujawnia, stal nierdzewna jest odporna na korozję. Można ją śmiało stosować w agresywnym środowisku. Jest odporna na duże temperatury, ma lśniący połysk i jest ekologiczna, co nie jest bez znaczenia. Stal nierdzewną stosuje się w wielu sytuacjach, nie tylko jako artykuł na stoły, chociaż tego typu przeznaczenie jest niezwykle powszechne, głównie w aktualnych czasach, albowiem meble nierdzewne prezentują się nowocześnie i zatem nadają się do rozmaitych wnętrz.

Niegdyś meble ze stali nierdzewnej używane były jedynie w kuchniach restauracyjnych, aktualnie spotyka się je choćby w prywatnych mieszkaniach. Strasznie często meble ze stali nierdzewnej spotykane są w warsztatach samochodowych, biurze, w laboratoriach, na salach szpitalnych, w szkołach, czy też w pomieszczeniach socjalnych. Ogromna wytrzymałość stali powoduje, że wszelakie towary zrobione z niej są bardzo solidne.Powiązane słowa: