Czy alkohol jest tuczący?

Alkohol ma dużo kalorii - i to kalorii pustych, a więc takich, jakież nie niosą ze sobą niechcianych składników odżywczych. Najmniej kalorii posiada wino wytrawne, najwięcej kalorii - piwo ciemne pełne. Kłopot z nadwagą najczęściej dotyka ludzi, jakie nie stronią od alkoholu.

Procenty niezwykle szybko przekładają się albowiem na dodatkowe centymetry w biodrach. Piwo, wino, wódka tuczą, rozkładając się w naszym organizmie, przeistaczają się w glukozę. Jeden gram czystego alkoholu to 7 kcal. Pprosto policzyć, iż 100 g to 700 kcal. Lecz na napoje alkoholowe składa się nie tylko etanol, ale także woda, węglowodany i białko.

Kiedy porządnie zmieszamy wszelkie składniki - pozyskamy wódkę. No dobrze, ale ile kalorii ma piwo, wino, wódka? Sto gram czystej wódki to około 280 kcal, natomiast pół litra piwa Guinness - 380. Wino wytrawne, które średnio posiada 11% alkoholu, potrafi posiadać około 70 kcal (na 100 g), a wina słodkie, z 16% zawartością alkoholu, już 150 kcal.

Piwo także tuczy - 100 g jasnego to 70 kcal, a bezalkoholowego - 25 kcal. Wydawałoby się, że to odrobinę. Wiele pustych kalorii posiadają również alkohole kolorowe. Na przykład kieliszek wytrawnego Martini to 60 kcal, zaś koniaku - 160 kcal. Liczba kalorii wzrasta, jeśli alkohol pozostaje podany w formie drinka. Dla przykładu 20 ml ginu to 60 kcal, lecz podany z tonikiem już 170 kcal. Alkohol wypijany w małych ilościach ani trochę nie jest tuczący.

Zaleca się jednak wziąć pod uwagę, iż zwykle nie kończy się na jednym kieliszku albo małym piwie. I tak w ciągu jednego spotkania z przyjaciółmi możemy wypić dla przykładu 1000 kcal. Więc nim zamówimy kolejny kufel piwa czy też lampkę wina zastanówmy się czy warto poświęcać jak również marnować trud zadany sobie podczas diety.Powiązane słowa: