Czym właściwie jest spawalnictwo?

W dwudziestym pierwszym wieku obszary nauki stały się niezwykle rozległe i sięgają niejednego miejsca. Jednym z rozgałęzień okazuje się spawalnictwo. Ze względu na wzrost technologiczny dyscyplina ta w niezwykle szybkim tempie się rozrasta. Powstaje coraz to wydajniejszy sprzęt spawalniczy, mający uprościć pracę.

Spawanie jest zjawiskiem, polegającym na połączeniu ze sobą materiałów topliwych, przede wszystkim metali, ale także aluminium oraz tworzyw sztucznych. Spawanie opiera się na miejscowym rozgrzaniu tworzywa spawanego i stopieniu linii brzegowej detali przez dodanie spoiwa. Tego typu łącznikiem może być np. drut spawalniczy. Temperatura w momencie spawania w każdej sytuacji przekracza temperaturę topienia się metalu. Źródłem ciepła wykorzystanym w sprzęcie spawalniczym jest łuk elektryczny wytwarzany przez prąd.

W zależności którym urządzeniem spawalniczym dysponujemy, wykonalne jest spawanie w następujących metodach, takich jak MIG/MAG, TIG albo MMA/SMAW. Każda jedna z możliwych metod zależna jest od tworzywa jaki planuejmy spawać i jego grubości. Przed rozpoczęciem spawania należy dopasować stosowny sprzęt spawalniczy do metody przez nas wybranej. Zapewnia to najlepszy i błyskawiczny przebieg spawania.

W momencie korzystania ze sprzętu spawalniczego trzeba zawsze zachowywać normy bezpieczeństwa. W tymże celu ważne jest posiadanie maski ochronnej oraz specjalnego ubrania roboczego. Dodatkowo należy nie zapomnieć o zabezpieczeniu miejsca, w którym zamierzamy spawać gdyż odpryski mogą przyczynić się np. do pożaru.Powiązane słowa: