Dereń biały – wymagania i pielęgnacja

Dla pasjonatów krzewów dekoracyjnych, dereń biały jest z pewnością taką z najciekawszych propozycji. Okazuje się być to niezwykle ozdobna roślinność, która perfekcyjnie wypada w każdym ogrodzie. Posiądź wiedzę, jakie są wymagania derenia białego oraz jak pielęgnować tę niezwykłą roślinę.

Dereń biały to krzewcharakteryzujący się szybkim tempem wzrastania. Jego pędy mają tendencje do pokładania się, do tego mogą także powoli przyrastać się do ziemi. Cała roślina jest w stanie osiągnąć wręcz 3 metry wysokości, jednakże dochodzi do tego, że w uprawie w naszych warunkach klimatycznych przeważnie miewa troszkę mniej wysokości. Warto wiedzieć, iż dereń biały to roślina będąca dekoracją przez calutki rok. Zwłaszcza fenomenalnie potrafią prezentować się jego zakolorowane na czerwono pędy, które doskonale wyglądają nawet zanim zaczną mieć pierwsze liście. Aczkolwiek najbardziej uroczą ozdobą owych roślinności zdają się być właśnie liście – jajowate, o ciemnozielonym kolorze, przeobrażają swój koloryt w okresie jesiennym na jedyny w swoim rodzaju, karminowy kolor. Drobne kwiaty i niebieskawe owoce także dokładają swoje trzy grosze do wyglądu calutkiej rośliny.

Uprawa derenia białego nie okazuje się być przesadnio sprawiająca problemy. Krzew lubi głównie gleby odpowiednio nawilgocone albo lekko podmokłe i właśnie z tego powodu aż z tak dużym powodzeniem – jest niewiele roślin, które idealnie odnajdują się w takich warunkach. Jego dodatkowym atutem jest to, iż jest totalnie odporny na suszę i zimno. Opłaca się jednak zabezpieczyć go na czas zimy, a przynajmniej zabezpieczyć system korzeniowy tworząc kopczyk ziemi, liści lub zabezpieczenia agrowłókniną. Dobrze znosi też te najostrzejsze cięcie, przez co bez obaw można go zmniejszać. Nie potrzebuje podlewania, chyba że podczas długotrwałych susz, jednakże dobrze sprawdzi się okresowe zasilanie od czasu do czasu, gdy trwa sezon wegetacyjny.Powiązane słowa: