Dereń biały - kilka podstaw o pielęgnacji i wymaganiach

Dla tych co są miłośnikami krzewów dekoracyjnych, dereń biały jest z pewnością jedną z najbardziej inspirujących propozycji. Zdaje się być to bardzo ozdobna roślinka, która perfekcyjnie sprawdza się we wszystkich ogrodach. Dowiedz się, jakie są wymagania derenia białego oraz jak troszczyć się o tak niezwykłą roślinkę.

Dereń biały tak nazywany jest krzew, który charakteryzuje się szybkim wzrostem. Jego pędy wykazują tendencje do pokładania się, do tego mogą też powolutku przyrastać się do ziemi. Calutka roślina potrafi miewać nawet 3 metry wysokości, jednakże okazuje się, iż w uprawie w rodzimych warunkach klimatycznych przeważnie ma nieco mniej wysokości. Warto wiedzieć, że dereń biały to roślina będąca dekoracją przez calutki rok. Przede wszystkim fenomenalnie prezentują się jego czerwone pędy, które ładnie wyglądają nawet zanim pojawią się liście. Jednakże najpiękniejszą dekoracją owych roślinek zdają się być właśnie liście – jajowate, w odcieniach ciemnej zieleni, przebarwiają się w czasie jesiennym na jedyny w swoim rodzaju, karminowy koloryt. Drobniutkie kwiaty i zabarwione na niebiesko owoce też korzystnie wpływają na wygląd całej rośliny.

Uprawa derenia białego nie jest skomplikowana. Krzew lubi głównie gleby wilgotne albo lekko podmokłe i właściwie z tego powodu cieszy się tak dużym powodzeniem – jest mało roślinności, które sprawdzają się w takich warunkach. Jego dodatkowym wyróżnikiem jest to, iż zdaje się być niewiarygodnie odporny na suszę oraz zimno. Warto jednakże obtulić go na czas zimy, a przynajmniej zabezpieczyć system korzeniowy za pomocą kopczyka ziemi, liści lub zabezpieczenia agrowłókniną. Nieźle toleruje nawet najostrzejsze cięcie, więc bez obaw można go zmniejszać. Nie wymaga podlewania, chyba że podczas długotrwałych susz, jednakże niesamowicie sprawdzi się okresowe zasilanie od czasu do czasu, gdy trwa sezon wegetacyjny.Powiązane słowa: