Dereń biały - kilka podstaw o pielęgnacji i wymaganiach

Jeżeli jesteś miłośnikiem krzewów dekoracyjnych, dereń biały jest z pewnością taką z najciekawszych propozycji. Zdaje się być to bardzo dekoracyjna roślinka, która perfekcyjnie wygląda we wszystkich ogrodach. Zechciej upewnić się, jakie są wymagania derenia białego oraz w jaki sposób pielęgnować tę niesamowitą roślinę.

Dereń biały tak nazywany jest krzewcharakteryzujący się błyskawicznym tempem wzrastania. Jego pędy wykazują tendencje do tego, by się pokładać, do tego potrafią też powolutku przyrastać się do ziemi. Cała roślina może miewać wręcz 3 metry wzwyż, jednak dochodzi do tego, że w uprawie w naszych warunkach klimatycznych zazwyczaj miewa nieco mniej wysokości. Zechciej też być świadomym tego, że dereń biały jest rośliną dekoracyjną przez cały rok. Zwłaszcza wspaniale potrafią prezentować się jego czerwone pędy, które doskonale wyglądają też wtedy zanim pojawią się liście. Jednak najpiękniejszą dekoracją owych roślin zdają się być właśnie liście – jajowate, w odcieniach ciemnej zieleni, przebarwiają się w czasie jesiennym na niepowtarzalny, karminowy koloryt. Drobne kwiaty i zabarwione na niebiesko owoce też dokładają swoje trzy grosze do wyglądu całej roślinki.

Uprawa derenia białego nie jest trudna. Krzew lubi głównie gleby wilgotne lub minimalnie podmokłe i właściwie z tego powodu wyróżniając się tak dużym powodzeniem – jest niewiele roślin, które dobrze rosną w takich warunkach. Jego dodatkowym atutem jest to, iż jest niewiarygodnie odporny na suszę oraz zimno. Rozsądnie jest jednak obtulić go na okres zimowy, a choćby zabezpieczyć system korzeniowy za pomocą kopczyka ziemi, liści albo zabezpieczenia agrowłókniną. Dobrze toleruje nawet najostrzejsze cięcie, zatem bez oporów można go zmniejszać. Nie wymaga podlewania, chyba że w okresie długotrwałych susz, ale doskonale wypadnie okresowe zasilanie od czasu do czasuw trakcie sezonu wegetacyjnego.Powiązane słowa: