Dom nie musi być nudny! Nadaj mu klimat!

Kominek to instalacja pełna luksusu, który potrafi dodać trochę ciepła i splendoru każdemu wnętrzu. Jednak nie każde wnętrze pozwala na budowę klasycznego paleniska. Rozwiązaniem mogą tu być spełniające wiele funkcji i piękne , określane potocznie „kozy”.

Ogrzewanie i dekoracja
Wolnostojący kominek ułatwi nam dogrzanie wnętrza, zwłaszcza w przejściowych porach roku – wiosną i jesienią, kiedy ogrzewanie centralne nie zdaje się być na maksymalnych obrotach. Piece takowe mają niewielkie paleniska, przez co potrzeba do nich niewiele opału, zarazem poddając generacji sposób ciepła, gdyż nagrzewają się w całości. Modne są piece wolnostojące żeliwne i te zrobione z kafli, jak tradycyjne piece kaflowe. Do wyboru otrzymujemy modele tradycyjne, które pasują do wnętrz rustykalnych i ultranowoczesne, futurystyczne projekty. Niektóre z piecyków posiadają też zamontowaną płytę grzejną. Tego typu kominki zazwyczaj montowane są w niedużych domach, a także w domach letniskowych - właśnie przez to, że mają swój dekoracyjny wygląd oraz niewielkie wymiary.

Powody, które przekonują do zakupu pieców wolnostojących
Piece kominkowe odznaczają się przede wszystkim malutkimi gabarytami i dość niewysoką ceną. Poza tym w odniesieniu do swojego rozmiaru, odznaczają się w miarę dużą wydajnością cieplną. Koza nie chce wymyślnej instalacji, ani podjęcia się planów na etapie budowy domu, wystarczy jedynie przebicie do przewodu kominowego. Przekrój i wysokość komina powinny być dobrane do wielkości paleniska. Minimalne wymiary przewodu to 14 x 14 centymetrów albo średnica 15 cm i wysokość 4 m. Przeważnie do palenia w wolnostojącym kominku wykorzystuje się drewno, co zyskuje dodatkowy efekt korzystny ze względów estetycznych. Na rynku dostępne bywają również modele, które uda się opalać węglem bądź pelletem.Powiązane słowa: