Drewno do kominka, na które warto postawić

Relaks przy kominku bywa bardzo przyjemny, aczkolwiek nie okazuje się być to jedyny powód, dla którego wiele osób podejmuje decyzję o tym, by zamontować kominka w mieszkaniu bądź domu. Jednak nie tylko – wiele osób ogień z kominka wykorzystuje także do ogrzewania mieszkania, choćby w części. Ażeby to połączenie przyjemnego z pożytecznym okazało się strzałem w dziesiątkę, należy jednak wyselekcjonować dobrej jakości drewno do kominka. Warto wiedzieć, jakie kryteria powinno spełniać.

Drewno kominkowe powinno spełniać parę niepodważalnych kryteriów – najważniejszym jest to, iż żąda się, by było suche – chociażby odrobinkę wilgotne będzie się bardzo dymiło i może zabijać komin. Warto dodać, że optymalnie dąży się do tego też, by było o właściwej gęstości i odpowiednio twarde – tego typu ma najwyższą wartość opałową. Poprzez to potężną popularność cieszy się jesion, jednak może być dość twardy do porąbania na niewielkie odłamki. Dlatego powinno się dokonywać zamówień na już gotowe, rozdrobione drewno, o optymalnej szerokości 20-30 cm. Tak przygotowane drewno oferuje niezwykle wiele specjalistycznych firm i w tym przypadku naprawdę opłaca się zaufać znawcom tematu. Jeżeli chodzi o drewno kominkowe stare babice przykładowo mają parę niezłych ofert. Odpowiednie firmy na zamówienie przygotowują wybrany gatunek drewna, wysuszają je i przywożą do domu.

Kolejnym kryterium wyselekcjonowania drewna okazuje się być zawartość kory. Ta albowiem niezwykle błyskawicznie zostaje spalona, w wyniku czego znacznie obniża wartość opałową drewna. Z tego powodu najczęściej wybiera się grab – ma nieznaczny poziom okorowania – maksymalnie 7%. Najwięcej posiada dąb – niemal 22%, a mimo wszystko wielokroć pali się nim w kominkach, ponieważ ma niezwykle przyjemny zapach w czasie spalania, odpowiedzialne za to zdają się być spore ilości olejków eterycznych, które zostają uwalniane pod wpływem temperatury.Powiązane słowa: