Ekologiczne nawozy

Aktualnie naturalne nawozy grywają coraz to istotniejszą rolę nie tylko w uprawach amatorskich, ale także w rolnictwie ekologicznym jak również integrowanym. Stopniowo wracają do łask także w rolnictwie naturalnym. Obornik granulowany jest kapitalnym nawozem pochodzenia naturalnego, z chęcią wykorzystywanym w amatorskiej uprawie roślin w ogrodzie.

Nawozy organiczne poprawiają właściwości gleby, jej konstrukcję, a więc stosunki wodne i powietrzne, stwarzając lepsze warunki dla progresu mikroorganizmów glebowych. Przyczyniają się także do utrzymania stałego poziomu próchnicy w glebie jak również przeciwdziałają jej ubytkowi. Obornik to nawóz organiczny, jaki składa się z odchodów zwierząt gospodarskich i ściółki. Wszelkie rodzaje obornika mogą różnić się składem od siebie, w zależności od tego, od jakich zwierząt pochodzą, a także od stopnia ich przefermentowania bądź od sposobu kompostowania.

Obornik jest wywożony na pole raz lub dwa razy do roku, a więc na jesień bądź też na wiosnę albo też w dwóch terminach. Przed wywiezieniem na pole, jest przechowywany w oborze na gnojowni albo na polu w pryzmach. W czasie przechowywania obornika zachodzą w nim procesy biologiczno-chemiczne, w rezultacie jakich ze słomy jak i odchodów zwierzęcych robi się jednolita masa, zaś zawarte w niej składniki pokarmowe trafiają w formy prościej dostępne dla roślin.

Obornik potrafi być też przechowywany w pryzmach na polu. Składa się go warstwami, ugniatając bardzo silnie, najlepiej poprzez wjechanie na pryzmę wozem czy też ciągnikiem. Ułożoną pryzmę musimy przykryć warstwą ziemi a także silnie ją ubić w celu ochrony obornika przed wypłukiwaniem składników pokarmowych poprzez wody opadowe.Powiązane słowa: