Fachowiec pomoże kupić najlepsze drewno do kominka. Ale też bądź zorientowany!

Odpoczywanie przy kominku bywa całkiem świetną formą, lecz nie okazuje się być to jedyny powód, dla którego sporo osób decyduje się na zamontowanie kominka w mieszkaniu bądź domu. Aczkolwiek nie tylko – sporo osób ogień z kominka wykorzystuje także do ogrzewania mieszkania, choćby w części. By to połączenie przyjemnego z pożytecznym okazało się strzałem w dziesiątkę, musisz jednak postawić na właściwe drewno kominkowe. Dowiedz się, jakie kryteria powinno spełniać.

Drewno kominkowe powinno spełniać kilka kluczowych kryteriów – najważniejszym jest to, że musi być suche – nawet tylko odrobinkę wilgotne będzie się bardzo dymiło i ma możliwość zabijać komin. Co więcej optymalnie dąży się do tego też, by było o właściwej gęstości i odpowiednio twarde – tego typu ma największą wartość opałową. Wskutek tego potężną popularność wyróżnia się jesion, jednak może być dość twardy, by porąbać na niewielkie szczapki. Dlatego wskazane jest zamawiać już gotowe, rozdrobione drewno, o pożądanej szerokości 20-30 cm. Tak przygotowane drewno może zaproponować niebywale dużo specjalistycznych przedsiębiorstw i w tym przypadku faktycznie warto oddać trochę zaufania profesjonalistom. Jeżeli chodzi o drewno kominkowe stare babice choćby posiadają parę ciekawych ofert. Odpowiednie firmy na zamówienie przygotowują dany gatunek drewna, wysuszają je i przywożą do domu.

Drugim kryterium wyboru drewna jest zawartość kory. Ta bowiem bardzo mało czasu potrzebuje, aby się spalić, dlatego znacznie zmniejsza wartość opałową drewna. Z tego powodu najczęściej wybiera się grab – posiada nieznaczny poziom okorowania – max. 7%. Najwięcej ma dąb – niemal 22%, a jednak często pali się nim w kominkach, gdyż ma bardzo miły aromat podczas spalania, odpowiedzialne za to zdają się być niemałe ilości olejków eterycznych, które zostają uwalniane pod wpływem temperatury.Powiązane słowa: