Gdzie leczyć psa?

Nie tylko ludzie narażeni są na różnego rodzaju choroby. Zapalenie gardła czy katar może też dopaść naszego psa. Gdy po spacerze kicha i pokasłuje, z pewnością stał się ofiarą infekcji. Psy, szczególnie w porównaniu z ludźmi, przeziębiają się stosunkowo rzadko. Nie są jednak zupełnie odporne na działanie krążących w powietrzu wirusów i bakterii. Chory zwierzak zwykle staje się osowiały i najczęściej nie ma też apetytu. Może mieć kłopot z oddychaniem. Natomiast trudność z przełykaniem pokarmów może świadczyć o obrzęku gardła. Najprościej można to sprawdzić delikatnie naciskając szyję psa tuż pod pyskiem.

Jeśli zacznie kaszleć lub połykać ślinę - będzie to oznaczało, że gardło jest zainfekowane. Najczęstszymi objawami choroby są też kaszel i kichanie. Wydzielinie z nosa zazwyczaj towarzyszy odruch wymiotny. W skrajnych przypadkach pies może cierpieć z powodu krwotoków z nosa, co może sygnalizować również zaburzenia krzepnięcia krwi. Jeśli zwierzę zachorowało i zauważymy u niego lekki katar i kaszel, można zastosować domowe sposoby leczenia. Zwykle pomaga zaaplikowanie dwa razy dziennie leku z rutyną i witaminą C. Na gardło pomagają dostępne w aptekach syropy ziołowe z witaminą C. Jednak najlepiej udać się do weterynarza, aby zdiagnozował przeziębienie.

Klinika i lecznica weterynaryjna w Gliwicach na Śląsku z całą pewnością wskaże nam odpowiedni lek i kurację jaką należy zastosować. Przyczyny przeziębienia u psów są podobne do tych u ludzi. Zwierzętom szkodzą przede wszystkim nagłe zmiany temperatury. Zafundowanie zwierzakowi, który zwykle całe dnie leży pod cieplutkim kaloryferem, kilkugodzinnego spaceru w mroźny dzień, może skończyć się infekcją.Powiązane słowa: