Hortensja ogrodowa – najpopularniejszy krzew ozdobny

hortensja ogrodowa to roślina o niezwykle wysokich względach estetycznych. Nie ma co się dziwić, że wyróżnia się tak ogromną renomą. Co więcej zaletą tej rośliny są niskie wymagania pielęgnacyjne. Posiada jednakże dość duże wymagania glebowe, więc nie w każdym ogrodzie się uda. Aczkolwiek jest sens próbować, bo jest niewiarygodnie prześliczna.

Dla sporej grupy osób pewną odpowiedzią na pytanie: najpiękniejszy krzew dekoracyjny, mówimy – hortensja ogrodowa. To doprawdy cudny krzew, który ma kształt kulo podobny, w miarę regularny pokrój. Na początku zdaje się być niewielka oraz w powolnym tempie nabiera wielkości, aż do mniej więcej 1,5 m wysokości. To jedna na milion, która wytwarza ogrom wzniesionych pędów. Na ich końcówkach da się zauważyć niebywale efektowne kwiatostany – gęste baldachy malusieńkich, złożonych z czterech płatków kwiatów. To wpływa na to, że roślinka spostrzegana jest jako atrakcyjna. Prezentuje się, jakby ktoś ją obsypał przeuroczymi bukietami kwiatów. Będzie się wspaniale prezentować w każdym terenie ogrodowym.

Najbardziej inspirujące w hortensji ogrodowej bywają jej kolory, które {są zależne nie tylko od odmiany albo gatunku rośliny, ale od… kwaskowatości podłoża. W odcieniach bieli i jasnej zieleni hortensje nie ulegają przebarwieniu, lecz różowe oraz niebieskie są w stanie być naprzemienne. Dlaczego do tego dochodzi? Hortensja, a raczej kolor jej kwiatów to najodpowiedniejszy sposób na rozpoznanie poziomu zawartości kwasów w podłożu. Niebieskie kwiaty są przy pH na wysokości 4,5, a przy 5,5 stają się różowe. Zmiany poziomu pH, które można uznać za częste, szczególnie, kiedy nie zakwaszasz podłoża stosownym nawozem, mogą sprawić, że kwiaty przebarwią się, albo, że 2 takie same hortensje rosnące obok siebie, będą miały odmienny kolor.Powiązane słowa: