Jak bezpiecznie palić drewnem kominkowym?

Niestosowanie się zasad bezpieczeństwa paląc w kominku prowadzić może skutkować poparzeniem, a w najgorszym przypadku nawet pożarem. Ważny jest nie zaledwie dobór stosownego sposobu palenia w kominku, lecz też posiadanie stale czystego komina.

Chcąc bezpiecznie sprawić zaiskrzenie się w kominku, dobrze jest ułożyć kawałki drewna na ruszcie, a pomiędzy nimi ulokować kostki podpałki. Najlepszym rozwiązanie, aby podpalić ją przy pomocy długiej zapalniczki bądź długich zapałek. Gdy ogień rozprzestrzeni się w części, należałoby zamkną drzwiczki, zadbać o odpowiedni dopływ powietrza i odczekać około 10 minut. Gdy minie ten okres czasu dane nam jest stopniowo dokładać drewno do kominka.

Należy jednak zwracać uwagę na to, aby nie posiadało nadmiernej wilgoci, gdyż może to skutkować gwałtownym wyrzutem gorącej pary. Kiedy dokładasz do kominka najbezpieczniej jest dokonać zwrotu głowy w innym kierunku, żeby podmuch nie oparzył nam twarzy. Zaleca się oprócz tego sięgać po rękawice ochronne nie zaledwie jedynie przez możliwość pobrudzenia się, lecz także by chronić się przed mogącymi mieć miejsce iskrami. Wśród środków ostrożności, jakie wypada jeszcze podjąć przy paleniu w kominku zalicza się co dany okres czasu kontrolowanie stopnia zabrudzenia komina i jego okresowe czyszczenie. Nawet najbardziej sprawdzone drewno, na przykład drewno kominkowe nowa wieś z czasem prowadzi do osadzenia się zanieczyszczeń. Naturalnie, że nie tak wielkich jak dzieje się podczas palenia niewłaściwym drewnem, na przykład mającym pochodzenie z drzew iglastych, czy nazbyt wilgotnym, ale przy spalaniu któregokolwiek gatunku w końcu przychodzi czas na czyszczenie. Komin powinno się zatem czyścić z sadzy bez prób ominięcia po każdym sezonie grzewczym, a gdy stosujemy wilgotne drewno – zaleca się częściej. Zaledwie przedsięwzięcie wskazanych kroków zagwarantuje bezpieczeństwo podczas palenia w kominku.Powiązane słowa: