Jak długo trzeba wozić dziecko w foteliku?

Jeśli planujesz  w tym momenciedłuższą podróż samochodową wraz z najmłodszym członkiem rodziny, bezwzględnie zadbaj o jego ochronę. Wobec bardzo małej sylwetki młodego człowieka zwykłe pasy bezpieczeństwa w wielu sytuacjach nie pomagają, a co gorsza, mają możliwość nawet szkodzić.

Ten sposób zabezpieczenia podczas wycieczek jest stosowny zaledwie i wyłącznie dla dojrzałych pasażerów, jakich klatka piersiowa jak również głowa znajdują się na stosownej wysokości. Dzieci przewozimy zatem tylko i wyłącznie w specjalnie do tego celu stworzonych fotelikach. Nieprzestrzeganie tej zasady grozi nie tylko sankcjami karnymi, lecz nawet utratą zdrowia i życia.


Według właśnie teraz obowiązującego prawa, obowiązkowi przewożenia w fotelikach podlegają latorośle, które nie przekroczyły 12 roku życia, ani 150 cm wzrostu. Wspomnijmy na koniec, że każdy fotelik samochodowy musi być odpowiednio dostosowany do budowy ciała młodego pasażera a oprócz tego jego wieku. Co także istotne, w samochodach wyposażonych w poduszki powietrzne nie możemy przewozić dzieciaków na przednich siedzeniach, a tym bardziej  zakazane okazuje się lokowanie siedziska tyłem do kierunku jazdy. W razie najmniejszej nawet stłuczki, system poduszek bezpieczeństwa uruchamia się bez nadzoru kierującego, a działa on z użyciem mocy tak potężnej, że bez kłopotu potrafiła by zaszkodzić dziecku.


Dopóki latorośl nie ukończy 12 roku życia, transport na przednie siedzenia pojazdu okazuje się całkowicie zabroniony, rzecz jasna dotyczy to przewożenia bez specjalistycznych fotelików, albo też siedzisk, dedykowanych większym dzieciom.Powiązane słowa: