Jak dobrze dobrać żarówki diodowe?

Dlaczego warto zastanowić się i wybrać żarówki diodowe?

*Zyskasz oszczędność energii sięgającą 95%

* Żarówki diodowe nie są podatne na spadki napięcia nawet do 40%

* Żarówki diodowe nie grzeją się jak tradycyjne

* Żywotność żarówek LED sięga 50tys. godz. nieustannego świecenia.

* Oświetlenie diodowe współpracuje ze zwykłymi instalacjami elektrycznymi

* Odporność na uszkodzenia mechaniczne (wibracje, wstrząsy)

* LED nie emitują promieniowania ultrafioletowego jak i podczerwonego (IR)

Żarówki diodowe wyróżniają się minimalnym poborem energii,który jest prawie 10-krotnie niższy od zwykłej żarówki i mniej więcej 5 razy niższy od żarówek ”tzw.” energooszczędnych,(które podczas jej rozgrzewania się zużywają półtora razy więcej energii elektrycznej od powszechnej żarówki). Żywotność naszych żarówek jest nawet 50 razy dłuższa.

Zmiana powszechnej żarówki na żarówkę LED jest banalnie prosta.Wykręcasz zwykłą,wkręcasz żarówkę LED i możesz cieszyć się pięknie oświetlonym pomieszczeniem, i co najważniejsze,przy minimalnym poborze energii elektrycznej.

Podstawowym plusem żarówki LED jest wielka oszczędność na naszym rachunku za energię.Zużycie prądu diodowych żarówek jest około 10 razy mniejszy od tradycyjnych.Zrozumieć to łatwo i nie trzeba się wcale zastanawiać.Płacimy za zużyte kilowaty.To jak za paliwo w samochodzie. Im większa pojemność tym większe zużycie paliwa.

Tradycyjna żarówka 40W przez 10 godz. świecenia zużyje 400watt(!)Żarówka LED o mocy 4W przez ten sam okres zużyje tylko 40W uzyskując ten sam efekt świetlny.

Co warto wiedzieć o diodach LED?

Dioda LED – Inaczej Dioda elektroluminescencyjna, dioda świecąca(z ang. light-emitting diode)– dioda jest zaliczana do półprzewodnikowych przyrządów optoelektronicznych,który podczas przepływu przez niego prądu emituje światło widzialne o określonej długości fali.

Rodzaj diod LED:

W żarówkach LED montowane bywają rożne typy diod świecących:

DIODY DIP LED – Diody o dużej sprawności oraz niewielkim poborze energii.Maksymalnie osiągany strumień świetlny to 5 do 6 lumenów na pojedynczą diodę.Krótki okres działania 20-30 tysięcy godz..Charakteryzują się względnie niskimi parametrami oświetleniowymi.

DIODY SMD – Cechują się dosyć wysokim strumieniem świetlnym od kilku do kilkunastu lumenów na pojedynczą diodę.Pobierają niewiele mocy.Małe rozmiary diody.Średni czas działania tej diody to w przybliżeniu 50 tys. godz.

Najpopularniejsze typy spośród diod SMD to:

*3528 – chip składa się z 1 diody świecącej, wymiar: 35x28mm, moc 0,08W

*5050 – składa się z 3 żetonów świecących, wymiar: 50x50mm, moc 0,24W

(diody 5050 świecą się 3 razy mocniej od diod 3528.W związku z tym standardowa żarówka 3 x LED SMD 5050 będzie w stanie dorównać żarówce 9xLED na diodach SMD typu 3528.Wyróżnia się ona jednocześnie wyższą żywotnością oraz dłuższą, bezawaryjną pracą.)

DIODY High Power LED-Diody o bardzo wysokiej sprawności.Niskie zużycie energii. Wysoka jakość światła(60-100 lumenów na 1 W) i bardzo długa żywotność sięgająca do 80-100 tysięcy godz.

Zanim dokonamy zakupu żarówki LED i odwiedzimy oferujący LED żarówki sklep , należy zwrócić uwagę na kilka czynników,które je charakteryzują.

Moc znamionowa – informacja przy jakiej wartości mocy nasza żarówka będzie działała bez zastrzeżeń.

Strumień świetlny – Wielkość tę określa się na podstawie stopnia działania światła na oko obserwatora. Strumień świetlny charakteryzuje czułość oka ludzkiego, co jednak nie oznacza, że światło o dwukrotnie większym strumieniu zostanie odbierane przez człowieka jako dwukrotnie jaśniejsze.Ujmując „strumień świetlny” mówi nam ile żarówka „daje” światła. Jednostką wyrażającą “strumień świetlny” jest lumen [lm].

Natężenie oświetlenia – gęstość strumienia świetlnego padającego na daną powierzchnię.Natężenie to jest jedyną wielkością światła, która charakteryzuje jasność oświetlanej powierzchni.Jednostką natężenia oświetlenia w układzie SI jest luks (lx), czyli 1 lumen na 1 metr kwadratowy.Podsumowując – wielkość ta nie określa samego źródła światła lecz jasność oświetlenia danej powierzchni.

Barwa światła – Następnym ważnym czynnikiem przy doborze światła będzie barwa światła.(Podaje się ją w Kelwinach [K] )

1)Biała ciepła < 3300K

Zapewne każdy z nas doświadczył wpływ oświetlenia na samopoczucie. Ciepłe światło wywołuje pogodny nastrój,rozluźnia.W związku z tym do mieszkania zalecamy zastosowanie żarówek o barwie ciepłej 2800K – 3300K.(Jest to barwa odpowiadająca światłu, jakie emitują źródła żarnikowe, tzn. zwykłe żarówki lub halogenowe , jakie zwykle używane są do oświetlenia pomieszczeń.

2)Biała (neutralna) 3300 – 5300 K

Neutralna- Używana do oświetlenia ogólnego np. przedsionków,korytarzy, itp.Tam, gdzie nie wykonuje się pracy wymagającej wytężenia wzroku i nie są to miejsca do wypoczynku.

3)Biała zimna > 5300K

Polecane do pomieszczeń biurowych i handlowych.Barwy te idealnie nadają się do nauki,czytania czy pracy w biurze.Zimne światło dzienne zwiększa wydajność pracy, zwiększa zdolność koncentracji oraz uczenia się.Barwy te również idealnie nadają się do oświetlenia reklamy, szyldów świetlnych bądź też witryn sklepowych.

Ważne!Jeżeli planujesz kupno oraz montaż znacznej ilości żarówek do jednego pomieszczenia,zalecane jest aby kupić je za jednym razem.Uzasadnione jest to tym,że inne serie produkcyjne (nawet tego samego modelu) żarówek LED mogą troszkę różnić się odcieniem.Nie jest to regułą, gdyż różnice mogą w ogóle nie być dostrzegalne dla naszego oka.Jednak w niektórych sytuacjach może to popsuć efekt wizualny.

Kąt świecenia – Mówi nam o kącie padającego z żarówki światła. Jeśli zamontujemy światło punktowe to będzie miało ono okrojony kąt świecenia (60,120 stopni),natomiast żarówka z diodami dookoła – 360 stopni.

Jak dobrze wybrać żarówkę LED?

Zalecanym i najprostszym sposobem na wyliczenie jaką żarówką zastąpimy tradycyjną żarówkę jest podzielenie obecnej mocy przez dziesięć. To jeżeli chodzi o tradycyjną żarówkę.W przypadku halogenu dzielimy wartość przez 7.

Np.:Jeżeli do tej pory stosowaliśmy żarówki o mocy 40W to dobrym jej zamiennikiem diodowym,stanie się żarówka o mocy 4W. Nie jest to oczywiście regułą.Istotnym tutaj czynnikiem będzie typ diod LED ,które zostały w niej użyte.

Jak długo będzie nam się zwracać inwestycja zastąpienia zwykłego oświetlenia w diodowe?

Poniżej prezentujemy najprostsza kalkulację:

Zakładając,że w naszym domu używamy razem 10 żarówek o mocy 40W i 4 żarówki z mocą 60W. Zakładamy,że średnio każdą z żarówek świeci się 5 godz. w ciągu dnia.Przyjmujemy średni koszt za 1Kilowat = 0,55zl..Zatem pobór prądu wyniesie:

TRADYCYJNA ŻARÓWKA:

przez 1 godzinę - 10 x 40w + 4 x 60w = 640 W (0,64kwh)

przez 5 godzin - 5 x 0,64kwh = 3,2kwh (na dzień)

przez rok: 3,2kwh x 365dni = 1168 kwh

Zużycie przez rok: 1168kwh x 0,55PLN = 642,40 PLN

Żywotność zwykłej żarówki wynosi: 900h = 37 dni (900h / 5h = 180 dni)

ŻARÓWKA LED:

(przy założeniu,że wszystkie zwykłe żarówki zastąpimy na żarówki LED o mocy 5W)

LED przez 1 godzinę - 10 x 5W + 4 x 5W = 70 W (0,07kwh)

LED przez 5 godzin - 5 x 0,07kwh = 0,35kwh (dziennie)

LED przez rok: 0,35kwh x 365dni w roku = 127,75 kwh

Przez rok: 127,75 kwh x 0,55PLN = 70,26 PLN

Żywotność żarówki LED wynosi: 50000h = w przybliżeniu 60 lat (50000/5h = 10000dni)

Typy gwintów i mocowań żarówek LED

Najbardziej znanym typem gwintów żarówek są obecnie żarówki GU10,E14,E27 oraz MR16 pracujące przy napięciu 230V AC oraz MR16 działające przy napięciu 12V (AC/DC)

Źródło/Czytaj więcej na:http://www.lumen.sklepna5.plPowiązane słowa: