Jak przygotować się do postawienia pasieki

Kto z nas nie kocha zapachu świeżego miodu, pysznego smaku oraz ładnego złotego koloru? Szkoda, że dla każdego dane jest odkrycie tajników zawodu pszczelarza. Osobiście miałam okazję nie raz podpatrywać dziadka podczas prac przy pasiekach. Jeśli chciałby zająć się pszczołami na poważnie, musi to być jego hobby.

Strach i niechęć do tych owadów, uniemożliwi osiągniecie sukcesu w tymże sektorze. Naukę zawodu należy rozpocząć od zdobycia takich tajników wiedzy jak: - hierarchia społeczna pszczół – czym jest pszczoła miodna, w jaki sposób rozróżnić robotnice od zbieraczek, jak dbać o trutnie, jak zajmować się matką-pszczoła i jaka jest hierarchia społeczna i jakimi prawami rządzą się lokatorzy ula. Są to niezbędne podstawy, jakie trzeba szczegółowo poznać i dostosować się do panujących w ulu zasad. - lokalizacja – pomyśleć musimy jakie drzewa i rośliny rosną w okolicy punktu, na którym mamy zamiar robić pasiekę.

Głównie od tego zależy który miód uzyskamy. Umiejscowienie ma niebagatelne znaczenie także, jeżeli chodzi o ilość otrzymanego miodu. Im bliżej umiejscowione są rośliny, z których mogą zebrać pyłki tym lepiej, - sprawy techniczne – wybrać trzeba jakie ule wybrać i jak je urządzić. Poznać jak się nimi opiekować, czym są ramki albo odkłady pszczele. No i najważniejsze, jak dbać i karmić pszczoły.

Jeżeli podejdzie się do tematu odpowiedzialnie, poświęci się czas na zdobycie i usystematyzowanie wiadomości, i również zdobędzie umiejętności na sprawnie funkcjonującej pasiece, sukces jest na wyciągnięcie ręki. Do tego odrobinę szczęścia, dużo pracy i jeszcze trochę samozaparcia, a na pewno na stole zagości nie jedna porcja pysznego, świeżegopachnącegomiodu.Powiązane słowa: