Jak rozplanować kable?

Jakież jest najtrudniejsze zadanie elektryka? Jest to zaprojektowanie oraz wykonanie instalacji elektrycznej w domu tak, ażeby była bezpieczna dla jego wszelkich mieszkańców. Do stworzenia instalacji elektrycznej za każdym razem używa się przewodów płaskich, umieszczając je w płytkich bruzdach które są wycięte w tynku.

Przymocowuje się je do ściany uchwytami z syntetyku. Odrębnym wyjściem jest poprowadzenie przewodów w elastycznych rurkach z tworzywa sztucznego, które ułożone są w głębokich bruzdach ściennych. Niefortunnie takiego modelu rozwiązanie jest jednak o wiele bardziej przewlekłe, a co się z tym wiąże - jest kosztowniejsze. Zaleca się je założyć tam, gdzie w razie niezbędności wymiany trzeba by było niszczyć wykończenie powierzchni ścian. Instalacje elektryczne kalisz powinno układać się w stosownej odległości od krawędzi okien a także drzwi, za każdym razem pionowo lub poziomo (przenigdy po skosie).

Przewody elektryczne łączy się tylko i wyłącznie w puszkach instalacyjnych. Nie zapomnijmy, że puszek nie wypada pokrywać tynkiem, ażeby w trakcie awarii można było je prosto odnaleźć, zwłaszcza iż uszkodzenia za każdym razem zdarzają się właśnie w punkcie połączeń. Do dobierania przewodów należy się wykorzystać specjalnych złączek, nie wolno natomiast łączyć ich poprzez skręcanie żył – takiego rodzaju zestawienia nie są bezpieczne.

W łazienkach, kuchniach oraz pralniach zagrożenie porażeniem jest szczególnie spore. Łazienka albo pralnia to najtrudniejsze pomieszczenie do zrobienia instalacji elektrycznych, ze względu na metalowe obudowy pralki, lodówki czy kuchenki, jakie mogą znaleźć się pod napięciem, za to wilgotna skóra o wiele lepiej przewodzi prąd. W łazienkach trzeba zachować nadzwyczajną ostrożność pomiędzy wannami oraz kabinami prysznicowymi.Powiązane słowa: