Kominek - to dekoruje wnętrze

Kominek to luksus, który jest w stanie dać garść ciepła i splendoru każdemu wnętrzu. Aczkolwiek nie wszędzie uda się podjąć budowę klasycznego paleniska. Odpowiednie mogą tu być funkcjonalne i piękne piece kominkowe, określane potocznie „kozy”.

Ogrzewanie i dekoracja
Wolnostojący kominek pozwala na dogrzanie pomieszczenia, szczególnie w przejściowych porach roku – wiosną i jesienią, kiedy ogrzewanie centralne nie działa na maksymalnych obrotach. Piece tego typu miewają niewielkie paleniska, przez co zużywają małe ilości opału, zarazem generując sposób ciepła, bo lubują nagrzewać się w całości. Modne zdają się być piece wolnostojące żeliwne oraz zrobione z kafli, jak tradycyjne piece kaflowe. Do wyboru mamy modele tradycyjne, które pasują do wnętrz rustykalnych i ultranowoczesne, futurystyczne projekty. Niektóre z piecyków posiadają także zamontowaną płytę grzejną. Takie kominki zwykle montowane są w małych domach, a także w domach letniskowych - właśnie ze względu na swój tworzący dekorację wygląd i nieduże gabaryty.

Powody, które przekonują do zakupu pieców wolnostojących
Piece kominkowe odznaczają się przede wszystkim niewielkimi wymiarami i w miarę nieprzesadzoną ceną. Co więcej w odniesieniu do własnego rozmiaru, wyróżniają się stosunkowo dużą wydajnością cieplną. Koza nie wymaga wymyślnej instalacji, ani podjęcia się planów na etapie budowy domu, starczy jedynie przebicie do przewodu kominowego. Przekrój oraz wysokość komina powinny być dobrane do wielkości paleniska. Minimalne wymiary przewodu to 14 x 14 centymetrów albo średnica 15 cm i wysokość 4 m. Zazwyczaj do palenia w wolnostojącym kominku używa się drewna, co daje dodatkowy efekt estetyczny. Na rynku dostępne zdają się być także modele, które da się opalać węglem lub pelletem.Powiązane słowa: