Księgowość - coś ułatwi Ci tą sprawę

Aby uszczelnić polski system kontroli podatkowej, Ministerstwo Finansów opracowało JPK, Jednolity Plik Kontrolny, dokładniej mówiąc jednolity format stworzony po to, bu prowadzić księgi i dokumenty podatkowe. Do czego to służy?

Prościej i wygodniej
Podjęcie się ujednolicenia pliku to pomysł, niezwykle ułatwiający przekazywanie dokumentów organom kontroli skarbowej, a także bieżącą komunikację między podmiotami gospodarczymi. Ujednolicenie zapobiega barierom technologicznym, które wynikają z różnic w oprogramowaniu. Na dodatek, system ujednolicania plików pozwala na skrócenie czasupotrzebnego do przeprowadzenia kontroli skarbowej a również na szybsze wyłapywanie opcjonalnych nieprawidłowości i „pustych faktur”. Nowoczesne programy, w których zdołamy księgować umożliwiają nie tylko generację tychże scalonych plików, ale także na scalanie JPK z kilku plikówwygenerowanych naprzód. Pozwala to na usprawnienie komunikacji rozliczeń między przedsiębiorcami, bowiem uzyskujemy wówczas przejrzyste zestawienia okresowe oraz poręczny, mogący być odczytywany na każdym pececie plik.

Co określa skrót JPK?
Jednolity plik kontrolny to żadna inna rzecz aniżeli komplet danych, zapisanych w stosownym formacie, a konkretnie jako schemat XML. JPK tworzy się z systemów informatycznych podmiotu gospodarczego poprzez bezpośredni eksport danych, mającym zawarte informacje o operacjach gospodarczych za interesujący nas okres. O ile JPK daje się do Urzędu Skarbowego jedynie na prośbę, to każdy przedsiębiorca zobligowany do tworzenia takiego pliku powinien dokonywać tego co dany okres czasu i posiadać zachowane pliki na zabezpieczonym nośniku, aby były w każdym momencie dostępne do audytu. Za niedostarczenie plików JPK do kontroli skarbowej, przedsiębiorcy mogą otrzymać kary finansowe.Powiązane słowa: