Księgowość - czas na to co nowe

Po to, by móc zharmonizować polski system kontroli podatkowej, Ministerstwo Finansów stworzyło JPK, Jednolity Plik Kontrolny, dokładniej mówiąc jednolity format stworzony po to, bu prowadzić księgi i dokumenty podatkowe. Czy to się przyda w życiu?

Prościej i wygodniej
Ujednolicenie pliku to pomysł, bardzo ułatwiający przekazywanie dokumentacji organom kontroli skarbowej, a również bieżącą komunikację między podmiotami gospodarczymi. Ujednolicenie jest w stanie zapobiec barierom technologicznym wynikającym z różnic w oprogramowaniu. Poza tym, system ujednolicania plików wpływa na to, że następuje skrócenie czasupotrzebnego do przeprowadzenia kontroli skarbowej a także na płynniejsze wychwytywanie ewentualnych nieprawidłowości oraz „pustych faktur”. Nowatorskie programy do księgowania umożliwiają nie tylko generację takich scalonych plików, lecz również na scalanie JPK z kilku plikówwygenerowanych naprzód. Usprawnia to tok komunikacji rozliczeń między przedsiębiorcami, bowiem otrzymujemy w ten sposób czytelne zestawienia okresowe oraz poręczny, mogący być odczytywany na każdym komputerze plik.

Co to jest JPK?
Jednolity plik kontrolny to nic innego niż komplet danych, które zostały zapisane w stosownym formacie, a szczegółowiej określając jako schemat XML. JPK tworzy się z systemów informatycznych podmiotu gospodarczego poprzez bezpośrednie eksportowanie danych, mającym zawarte informacje o operacjach gospodarczych za dany okres. O ile JPK jest przekazywany do Urzędu Skarbowego jedynie na żądanie, to każdy przedsiębiorca zobowiązany do tego, by tworzyć takowy plik powinien podejmować się tego cyklicznie i zachować pliki na zabezpieczonym nośniku, aby były w każdej chwili dostępne do audytu. Za niedostarczenie plików JPK do kontroli skarbowej, przedsiębiorcom grożą kary finansowe.Powiązane słowa: