Mieszaniec czy rasowy?

Wielu jednostek pragnąc ożywić lekko zamieszkiwaną przez siebie przestrzeń decyduje się na psa. Psy rasowe a ponadto kundelki posiadają mniej więcej podobną ilość zwolenników. Za psa rasowego należy zazwyczaj wiele wydać, głównie, jeśli raczymy takiego, jaki potrafi pochwalić się imponującym rodowodem.

Kundelka jesteśmy w stanie wziąć ze schroniska lub od kogoś, komu oszczeniła się suczka i winna pozbyć się szczeniąt. Istnieje mit, że psy mieszane są inteligentniejsze od rasowych. Jest to nie do końca zgodność z rzeczywistością, dlatego że rasy takie jak border collie bądź spaniele posiadają w tym względzie w dużym stopniu wyższe od średnich zdolności. W przypadku kundelka moglibyśmy dojść na pieska tak samo niebywale zdolnego, jak i strasznie odpornego na wszelkie próby nauczenia go czegokolwiek. Zasada takiego rodzaju dotyka zresztą nie tylko inteligencji, lecz także funkcji fizycznych, agresywności a także wielu innych.

Biorąc wielorasowego szczeniaka przenigdy nie możemy posiadać pewności, jakież rozmiary osiągnie jako osobnik dojrzały, bo nie wiemy, jakiego typu ras przedstawiciele brali wkład w powstaniu tej unikalnej genetycznej mieszanki, a nawet jeżeli wiemy – nie jesteśmy w stanie przewidzieć, które geny okażą się dominujące. Jeżeli więc chcemy wiedzieć, czego moglibyśmy się po piesku spodziewać – lepszym planem będą psy rasowe.

Zarówno pudle, owczarki niemieckie, jak i charciki włoskie mają cechy akuratne dla własnej rasy, dzięki czemu ich posiadacze wiedzą, czy dany pies będzie się odpowiednio nadawał do polowań, czy będzie lubił młodsze dzieciaki, czy będzie hałaśliwy itd. Z innej strony – jedną z najistotniejszych cnót kundelków jest to, że zdołają nas zaskakiwać. Pies to w końcu towarzysz a nie zabawka.Powiązane słowa: