Milin amerykański - da się pokochać jego kwiaty

Milin amerykański tak zwie się pnącze należące do rodziny bignoniowatych, do których należą także surmie. Jak nazwa zdradza, roślinność ta pochodzi i naturalnie można odnaleźć w Stanach Zjednoczonych. Ze względu na swoją urodę, momentalnie zaczęto ją powszechnie uprawiać w ogrodach znajdujących się w Europie. Szczególnie, iż milin amerykański zdaje się być bardzo łatwy w uprawie i otrzymując właściwe warunki, zdecydowanie obficie kwitnie. Milin amerykański - Szybko rosnące pnącze na żywopłot, mur i ogrodzenie, nazywa się je poniekąd gwiazdą wśród pnączy, z uwagi na to że przyciąga wzrok swoimi nieklasycznymi kwiatami w kształcie trąbek. Kwiaty te, w zależności od odmiany, mają zabarwienie czerwieni, pomarańczu lub żółty, a czas kwitnienia przebiega w okresie od lipca do września. W sumie pnącze rośnie dość szybko i zdoła osiągnąć nawet dziesięciu metrów wzwyż, tworząc bujną ścianę zieleni. W związku z czym zacnie przydaje się na wysokie fasady i mury. Zalecane jest,by zostały umiejscowione one od południowej strony. Milin wspina się po nich przy pomocy wijących pędów oraz korzeni czepnych.

Ozdobne są nie tylko kwiaty milinu, lecz również jego liście o ząbkowanym kształcie. W sezonie jesieni liście zmieniają zabarwienie na żółty, a w sezonie zimowych totalnie opadają.

Milin amerykański to pnącze niezwykle ekspansywnym, ze względu na mnogie odrosty. Co więcej kiedy zostanie umiejscowiony na pełnym słońca oraz odsłoniętym od wiatru stanowisku, jest niebywale niepodatny na szkodniki i choroby.

Istotne jest go mimo to zabezpieczyć przed sezonem zimowym. Milin pragnie bytować na żyznych glebach próchniczych albo gliniastych. W pierwsze 2 lata od posadzenia, zaleca się, aby mu zapewnić podpory, żeby mógł się rozrosnąć i wzmocnić. Mądrym działaniem jest także raz na rok skracać jego młodziutkie pędy.Powiązane słowa: