Najbardziej powszechne szkodniki drewna w domach

Ci, którzy spotykają się ze szkodnikami drewna mogą mieć zwykle dylematy z rozpoznaniem szkodników i poznaniem przyczyn ich działania. Określenia typu jak: corneco, Korniki w dachu, zwalczanie korników, spuszczel pospolity, kołatek domowy, tępienie robaków w drewnie, dezynsekcja gazowa, fitosanitarne, fum odbieramy zwykle jak coś związane z magią. W masie informacji w sieci trudno się odnaleźć, dlatego stworzyliśmy listę mających największą popularność szkodników drewna.

Często mamy zdanie, iż szkodnikami drewna są korniki i termity. Aczkolwiek te dwa szkodniki bardzo rzadko udaje się wyszukać w polskich domach. Korniki żerują szczególnie w drzewach, przeważnie prowadząc do tego, że obumiera. Tworzą rozległe oraz głębokie korytarze, zatem typowe drewno używane w domu zdaje się być dla nich za płytkie. Podobnie termity – rzadko da się zobaczyć je w naszych domach, bowiem wolą niemałą wilgotność powietrza.

Owady, które zwykle bytują w naszych lokalach i uszkadzają drewniane elementy, zwłaszcza krokwie na dachu, to szczególnie spuszczele pospolite. Jest to płaski owad o brunatnej barwie, może mieć nawet dwa centymetry długości, więc łatwo go dostrzec. Może pojawiać się w ścianach drewnianych domów, nie tylko tych mających wiele lat. W szybkim tempie dochodzi do jego rozmnażania i posiada destrukcyjny wpływ na drewno. Larwy dają rade przebić się przez nasączoną impregnatem strefę i zaczynają żerować w środku drwa.

Kolejnym insektem drewna zdaje się być kołatek domowy. To małej wielkości chrząszcz, którego długość nie jest większa niż kilka milimetrów, więc trudno go zauważyć gołym okiem. Preferują bytować zarówno w drewnie iglastym, jak i liściastym, drążąc długie korytarze. Bywa, że atakują zaimpregnowane drewno.Powiązane słowa: