Najlepsze gatunki drewna do kominków

Drewno kominkowe powinno spełniać kilka kluczowych kryteriów – żąda się, aby było odpowiednio wysuszone, właściwie okorowane oraz optymalnie twarde. Co więcej pożądane byłoby, żeby było rozdrobione na cząsteczki o szerokości 20-30 cm. Rozsądnie jest też mieć pojęcie, iż w kominkach lepiej nie drewnem niewiadomego pochodzenia, przywiezionym bezpośrednio z lasu lub – to zdecydowanie najgorsza opcja – pobudowlanym. Przez to w tym interesie warto zdobyć zaufanie wyspecjalizowanej w tym firmie. Niedrogi pellet wyględy sprzedają w paru miejscach, wskazane jest wówczas się zapoznać z ich propozycjami, żeby wyselekcjonować najlepszą wersję do swoich potrzeb.

Drewno, które posiada najwyższą kaloryczność jest grab. Posiada miano, że jest najlepszym drewnem kominkowym, z bardzo ważnego powodu – określa się go za łatwopalny, nie posiada zbyt dużo kory i długo się wypala, dając wiele ciepła. Ma jednak nietuzinkową wadę – tworzy nie za bardzo dobrze się prezentujący, mało efektowny płomień. Z tego powodu każdy, kto lubi wypoczywać przy trzaskającym ogniu, stawiają częściej jesion – podobny rodzaj drzewa pod względem kaloryczności, jednak prezentuje znacznie efektowniejszy płomień.

Fanatycy pociągających aromatów w czasie palenia biorą najczęściej dąb. To faktycznie popularne drewno, będzie aczkolwiek trochę bardziej kosztowne aniżeli pozostałe gatunki. Mimo, że posiada dużo kory i w mgnieniu oka dochodzi do jego spalenia, pragniemy go przez to, że wykazuje ładny płomień oraz przyjemny zapach – drewno zawiera dużo olejków eterycznych, które uwalniają się pod wpływem ciepła. Podobnie godny uwagi zapach przekazuje drewno z drzew owocowych, szczególnie jabłoni, gruszy oraz wiśni. Jest także całkiem wysoko kaloryczne, zarazem spala się równomiernie i nie tworzy zbyt dużo popiołu. Swoją uwagę warto też poświęcić brzozie, która jest stosunkowo tania, a wypala się powoli, dając silny, buzujący płomień.Powiązane słowa: