Pomidory w ogrodzie – jak uprawiać?

Pomidory to najłatwiejsze oraz najbardziej wdzięcznych warzyw, jakież jesteśmy w stanie hodować w naszym przydomowym ogródku. Prosta uprawa nie wyklucza jednakże konieczności przestrzegania poniższych zasad. Pomidor uwielbia ciepło i słońce. Najpiękniej wzrasta na glebie żyznej, lekkiej, zasobnej w próchnicę a także prawidłowo zatrzymującej wilgoć.

Wybierając odmianę pomidorów, wybierzmy tego rodzaju jakież rosną w regionie, w którym mieszkamy. Zawodowcy z naszego centrum ogrodniczego czy też doświadczeni ogrodnicy doradzą nam przy ich zakupie. Kupujmy zdrową rozsadę i sadźmy ją w prawidłowo przygotowanej glebie. Pomidory ukorzeniają się dosyć głęboko, a więc trzeba przewrócić glebę do głębokości co najmniej 60 cm i wmieszać w nią obornik kurzy. Po wysadzeniu roślin, trzeba obficie je podlewać i nie dopuszczać do ich przesuszenia. Po około 6 tygodni od wysadzenia, trzeba odżywić rośliny nawozem z dużą zawartością azotu. Następnie powinniśmy nawozić z umiarem, ponieważ częstsze nawożenie będzie wzmagać rozwój liści kosztem owoców. Wzrastające rośliny musimy przywiązać do tyczki. Wyłóżmy grubą warstwę materiału organicznego i pod żadnym pozorem nie dajmy roślinom wysychać.

Aby uzyskać z roślin sporo owoców wysokiej jakości, nie moglibyśmy pozwalać pomidorom na optymalny rozrost. Porządnie je przycinać na rozpoczęcia okresu wegetacji, co skieruje wszelkie siły roślin tworzenie owoców, a nie licznych pędów, takie które nie zdążą zakwitnąć ani owocować. W razie chłodniejszych dni oraz wilgotnej pogody, powinniśmy opryskiwać zapobiegawczo preparatem chroniącym przed rozwojem zarazy ziemniaczanej. Pomidory wymagają ogromnej troski.

Codziennie należy nadzorować wszelkie rośliny, czy nie ma na nich odmiany chorobowych. W okresie wakacyjnym pomidory zrywane są w miarę dojrzewania.Powiązane słowa: