Pomocnik w księgowaniu - JPK

W celu uszczelnienia polskiego systemu kontroli podatkowej, Ministerstwo Finansów opracowało JPK, Jednolity Plik Kontrolny, precyzyjniej mówiąc jednolity format stworzony po to, bu prowadzić księgi i dokumenty podatkowe. Do czego to służy?

Prostota i wygoda
Ujednolicenie pliku to pomysł, niezwykle ułatwiający przekazywanie dokumentów organom kontroli skarbowej, a przy tym bieżącą komunikację między podmiotami gospodarczymi. Ujednolicenie jest w stanie zapobiec barierom technologicznym wynikającym z różnic w oprogramowaniu. Co więcej, system ujednolicania plików pozwala na skrócenie czasu, jaki będzie potrzebny do wykonania kontroli skarbowej a też na szybsze wyłapywanie opcjonalnych nieprawidłowości i „pustych faktur”. Nowoczesne programy, które służą księgowości umożliwiają nie tylko generację takich scalonych plików, jednakże również na scalanie JPK z kilku plików, które zostały wygenerowane wcześniej. Poprawia to przejście ciągu komunikacji rozliczeń między przedsiębiorcami, gdyż uzyskujemy wówczas czytelne zestawienia okresowe oraz użyteczny, mogący być odczytywany na każdym komputerze plik.

Co to jest JPK?
Jednolity plik kontrolny to nic innego niż zbiór danych, które zostały zapisane w oczekiwanym przez nas formacie, a szczegółowiej określając jako schemat XML. JPK tworzy się z systemów informatycznych podmiotu gospodarczego poprzez bezpośrednie eksportowanie danych, mającym zawarte informacje o operacjach gospodarczych za interesujący nas okres. O ile JPK jest przekazywany do Urzędu Skarbowego jedynie na żądanie, to każdy przedsiębiorca zobowiązany do tworzenia takiego pliku powinien podejmować się tego cyklicznie i zachować pliki na zabezpieczonym nośniku, aby były w każdym momencie pod ręką, by oddać je do audytu. Za niedostarczenie plików JPK do kontroli skarbowej, przedsiębiorcom grożą kary finansowe.Powiązane słowa: