Poszukiwaczu ciepła i piękna - postaw na piec kominkowy

Kominek to coś luksusowego, który potrafi dodać trochę ciepła oraz splendoru każdemu wnętrzu. Aczkolwiek nie wszędzie uda się podjąć budowę klasycznego paleniska. Odpowiednie mogą tu być spełniające wiele funkcji i pełne uroku kominki w formie pieca, czyli klasyczne „kozy”.

Ogrzewaj, ale też dekoruj
Wolnostojący kominek pozwala na dogrzanie pomieszczenia, szczególnie w przejściowych porach roku tj. sezonie wiosennym i jesiennym, kiedy ogrzewanie centralne nie działa na maksymalnych obrotach. Piece takowe miewają niewielkie paleniska, przez co zużywają małe ilości opału, zarazem generując sposób ciepła, bo nagrzewają się w całości. Modne są piece wolnostojące żeliwne i te stworzone z kafli, jak tradycyjne piece kaflowe. Do wyboru otrzymujemy modele tradycyjne, które pasują do wnętrz rustykalnych oraz ultranowoczesne, futurystyczne projekty. Niektóre z piecyków posiadają też zainstalowaną płytę grzejną. Takowe kominki najczęściej montowane są w niedużych domach, a ponadto w domach letniskowych - właśnie ze względu na swój tworzący dekorację wygląd oraz nieduże wymiary.

Powody, które przekonują do zakupu pieców wolnostojących
Piece kominkowe odznaczają się przede wszystkim malutkimi gabarytami i dość nieprzesadzoną ceną. Na domiar tego w odniesieniu do swojego rozmiaru, wyróżniają się w miarę dużą wydajnością cieplną. Koza nie żąda skomplikowanej instalacji, ani podjęcia się planów na etapie budowy domu, wystarczy tylko przebicie do przewodu kominowego. Przekrój i wysokość komina winno się dobierać do wielkości paleniska. Minimalne wymiary przewodu to 14 x 14 centymetrów lub średnica 15 cm i wysokość 4 m. Przeważnie do palenia w wolnostojącym kominku używa się drewna, co zyskuje dodatkowy efekt estetyczny. Na rynku dostępne bywają także modele, które da się opalać węglem albo pelletem.Powiązane słowa: