Rola postępu technologicznego w budownictwie

Inicjatywa inteligentnego domu czyni w minionych latach stosowną karierę. Cóż rozumiemy pod tym zrozumieniem? Przede wszystkim to, iż specjalny komputerowy program będzie w stanie tak sterować znajdującymi się w nim urządzeniami, aby dostosować ich działanie do zapotrzebowań właściciela, a równocześnie oszczędzać jak najwięcej energii elektrycznej, wody i tym podobne.

Jak miałoby to wyglądać w praktyce? Wyobraźmy sobie przykładowo., że na dachu domu odnajdują się panele słoneczne, z jakich wywodzi się część energii zasilającej domowe sprzęty. Program komputerowy będzie w stanie wskazać ich stosowną kondycję oraz nachylić do słońca w taki sposób, by pobierały jak najwięcej energii. Kiedy dom byłby jednocześnie zasilany wiatrakiem – w tym miejscu też na bazie danych pogodowych komputer mógłby ustawić go w jak najbardziej efektywnej lokalizacji.

Na domiar tego inteligentny dom zdołałby na przykład zgasić za nami światło kiedy wychodzimy z toalety, bądź zmniejszyć jego natężenie kiedy zamierzamy położyć się spać. Kiedy chcemy postawić Inteligentny dom kalisz jest równie odpowiednim miejscem, jak Poznań czy też Swarzewo. Miejsca wyjątkowo wietrzne, lub wyjątkowo nasłonecznione zdołają stanowić dodatkowy atut ze względu na wyższą efektywność odnawialnych podłoży energii. Co poniektóre rozwiązania z zakresu inteligentnego budownictwa można również instalować w mieszkaniach, jednak będą one o wiele mniej efektywne aniżeli w wypadku, kiedy zostaną zastosowane w całym budynku.

W późniejszych latach inteligentne budownictwo może stać się jeszcze bardziej wykształcone. Prawdopodobne, że na przykład konkretne segmenty domu będą mogły odwracać się do słońca, albo od niego odwracać w zależności od preferencji właściciela.Powiązane słowa: