Spawanie za pomocą metody Metal Inert Gas

W dzisiejszym świecie możemy zobaczyć bardzo szybko postępującą naukę. Powstało niezwykle dużo innowacji, które bez wątpienia ułatwiają nam życie w każdej dziedzinie. Można również dostrzec, że najefektywniejszymi i najpożyteczniejszymi wynalazkami są takie, odkryte dla celów przemysłowych.

Wielkie dźwigi i niewielkich rozmiarów spawarki, są to sprzęty, które swoje wykorzystanie znajdą chyba na każdej budowie. Przyjrzyjmy się bliżej samym spawarkom, a raczej konkretnym modelom jakim są spawarki MIG. Spawanie za pomocą metody Metal Inert Gas polega głównie na zastosowaniu łuku elektrycznego, który wytwarza się pomiędzy elektrodą topliwą i spawanym materiałem. Dla zwiększenia jakości spawu oraz zabezpieczenia spoiny, metoda ta wykorzystuje strumień gazu osłonowego, który chroni łuk i jeziorko ciekłego metalu.

Należy tutaj napisać, że spawarki mig wykorzystują gaz osłonowy, który chemicznie jest obojętny np. argon, hel. Natomiast możliwe jest inne spawanie, które jest bliźniaczym odpowiednikiem spawania MIG, chodzi tutaj o metodę MAG. Ona natomiast w swoim działaniu wykorzystuje gaz osłonowy, chemicznie aktywny np. dwutlenek węgla.

Metoda spawania MIG i MAG ostatnio jest niezwykle popularna wśród zawodowych i amatorskich spawaczy. Źródłem tego na pewno jest jej wielofunkcyjność. Dzięki niej możliwe jest spawanie odmiennych metali i ich stopów we wszystkich pozycjach. Jest to raczej rzadka zdolność, gdyż często większość spawarek może działać w jednej do trzech pozycji. Poza tym spawarki mig oraz mag umożliwiają osiągnięcie dobrej jakości spoiny przy równoczesnym uzyskaniu wysokiej efektywności samego spawania.Powiązane słowa: