Wybieraj właściwe drewno do kominka!

Każdy, kto ma w domku kominek, zdaje sobie sprawę, że nie należy w nim palić obojętnie jakim drewnem. Drewno kominkowe powinno zostać należycie przygotowane i być zgodnym pod dane kryteria, aby kominek działał wydajnie, a jednocześnie ekonomicznie.

Głównie istotny okaże się gatunek drewna, którego będziemy używać do palenia w kominku. Najlepiej nadaje się do tego drewno liściastych drzew, ponieważ drewno drzew iglastych zostaje spalone znacznie w szybszym tempie, a ponadto posiada sporo żywicy, która zanieczyszcza kominek. Warto również zapoznać się z informacjami związanymi z wartością opałowądrewna, by przebrać to, które da nam najwyższą cząstkę ciepła. Najlepiej sprawdza się drewno grabu, buku czerwonego czy dębu. Drewno kominkowe powinniśmy też selekcjonować pod kątem tego, jak bardzo zdoła wpłynąć na zanieczyszczenie przewodu kominowego i zarazem kominka. To wynika z zawartości w drewnie garbników oraz kwasów, które gdy są spalane uwalniają substancje, które mogą powodować tego typu zanieczyszczenia.

Inną ważną sprawą okazuje się być poziom wilgotności drewna. Zanadto wilgotne drewno pali się zupełnie nieekonomicznie i poprzez to powstaje spora ilość sadzy, która prowadzi do zanieczyszczeń kominka. Wilgotność drewna do kominka lepiej, aby nie przekraczała 20%. Jak to sprawdzić? Kiedy kora łatwo może zostać oddzielona od drewna, jego poziom wilgotności jest nadal zbyt przekraczający normy.

Ostatnią sprawą, na którą warto zwrócić uwagę jest sposób w jaki drzewo zostało pocięte na kawałki. Powinno to być zrobione poprzez wykorzystanie pilarki, a w ostateczności właściwie wyważonej siekiery.

Jeśli chodzi o drewno do kominka tartak brzózki oferuje takie, które jest zgodne ze wspomnianymi kryteriami. Są to rodzime gatunki, typu dąb, sosna bądź drewno drzew owocowych, które się pali, a jednocześnie pozyskuje nam dużą ilość ciepła.Powiązane słowa: