Zabawy konstrukcyjne i ich wpływ na rozwój dziecka

Z wielu badań wynika, że zabawy konstrukcyjne, takie jak klocki i pokrewne, doskonale stymulują postęp u dzieci. Jednostki, które od dziecka zabawiały się np. klockami konstrukcyjnymi mają zwykle bardziej rozwiniętą wyobraźnie przestrzeni, są bardziej cierpliwe i łatwiej rozwiązują problemy.

Kiedy malec buduje jakąś konstrukcję według instrukcji musi popisać się wielką cierpliwością i determinacją w zmierzaniu do postawionych celów. Ponadto po zakończeniu zabawy czuje przyjemność ze zdobytego celu, wyrabia w sobie poczucie sprawczości, czego nie dadzą mu inne zabawki Mikołów.

Dodatkowo kiedy nasz malec buduje z klocków modele oraz budowle bez ustalonego planu, rozwija bardzo intensywnie swoją wyobraźnię przestrzenną, twórczość jak również inne cenne umiejętności. Jeśli nasze dziecko lubi zabawiać się klockami należy oczywiście wspierać je w tymże swoistym hobby.

Wiele osób wyznaje, że zabawki nie są obowiązkowe dla wzrostu dziecka, bowiem zbyt ograniczają jego kreatywność. Mimo że jest w tym nieco prawdy, warto pamiętać, iż wybrane zabawki wykazują wręcz przeciwne działanie i mogą nawet przyczynić się do spostrzeżenia wielkiego geniusza naszego malca.Powiązane słowa: